Norica Nicolai: Armata Romana are munitie doar pentru 8 ORE de RAZBOI

autor: FrontPress 31.03.2014

armata romanaEuroparlamentarul liberal Norica Nicolai a declarat la Suceava că “România are muniţie pentru doar opt ore de război”. În cadrul discursului său, rostit la o întâlnire cu femeile liberale, aceasta a mai afirmat că România, ca stat membru NATO, poate “salva” Republica Moldova de expansionismul rusesc, dar fără regiunea separatistă Transnistria.

„Marea problemă va fi ce se va întâmpla pe frontiera noastră. Probabil că după Crimeea urmează Transnistria. Dacă vrem să salvăm Moldova, trebuie să o salvăm fără Transnistria. Moldova nu poate face faţă, în acest moment, unui conflict direct cu Rusia”, a spus Norica Nicolai, citată de Adevărul.

„La un atac asupra unui stat al Uniunii Europene nimeni nu poate reacţiona. Sunt state care pot să-şi folosească armatele timp de patru-cinci ore. Sunt state care pot rezista o lună, dar sunt foarte departe de frontiera estică”, a afirmat Norica Nicolai, care a mai adăugat că România are muniţie doar pentru opt ore de război potrivit Antena 3.

Norica Nicolai a mai susţinut că în urma ultimelor evenimente Ucraina se va destrăma, partea estică urmând să fie preluată de Rusia iar statul vecin ar urma să rămână doar cu teritoriile din vest. „Jucându-ne cu revoluţii democratice, fie că acum câţiva ani se chemau oranj, acum euromaidan, se pare că Uniunea Europeană nu va face decât să ajute o ţară să se destrame. Alt destin Ucraina nu are. Poate să rămână o parte, aceasta din nordul nostru şi partea spre Polonia, într-o formulă de acceptare de către Uniunea Europeană. Fără dubiu, Rusia îşi va lua fostele teritorii înapoi, cum a făcut-o cu Crimeea, şi cum o va face cu regiunea industrializată din est”, consideră europarlamentarul român. Sursa: FrontPress.ro

Norica-Nicolai

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 14 votes)

« | Home | »

12 comentarii pentru “Norica Nicolai: Armata Romana are munitie doar pentru 8 ORE de RAZBOI”

Landser TM a scris:

i-a scapat porumbelul :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 8 votes)
comentariu publicat in 31.03.2014 la 3:24
ravenheart a scris:

orice-i posibil :|

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
comentariu publicat in 31.03.2014 la 3:41
Ioan a scris:

a citit front press :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
comentariu publicat in 31.03.2014 la 5:18
AndreiTLC a scris:

mie tare imi e,ca nici munitia aia nu are cine sa o foloseasca :) La ce lichele sunt in Armata noastra la ora actuala

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 10 votes)
comentariu publicat in 31.03.2014 la 5:29
Cugetatoru' a scris:

 Adica s-au preumblat soldatii prin “patul” ei (prin patul armei) si ea cu stupoare constata ca munitia lor a fost dispusa numai pt. 8 ore ( deci , mai mult nu rezista saracii).
 Ma gandesc ca trebuie sa treaca pe un regim (solitar ) si sa investigheze aparitia acestei mari criza…totul asta va face in continuare acest europarlamentar si altii!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
comentariu publicat in 31.03.2014 la 5:55
e a scris:

Pe ce planeta a guvernat Norica in alianta DA sau in guvernul USL ? Teoretic Putin dupa ce anexeaza tot sudul si estul Ucrainei poate sa repete fenomenul Crimeea si in Delta Dunarii cu tot cu referendum si cu trupe fara insemne si atunci toti or sa dea vina unii pe altii.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
comentariu publicat in 31.03.2014 la 6:20
Milosevic a scris:

pai si din cauza cui a ajuns armata romana in hal fara de hal? unde-s standrdele satanei Nato?? ce, ele prevad numai 8 ore de razboi?? atunci romania tre sa se integreze in rusia,asta e logica!!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 9 votes)
comentariu publicat in 31.03.2014 la 6:41
Albert a scris:

Doamna Nicolai vorbeste foarte punctual si se vede clar ca este printre putinii politicieni care sunt in cauza sa sustina un discurs cu o tema concreta.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
comentariu publicat in 01.04.2014 la 9:13
Scorilo a scris:

Dacă tragem un foc pe oră am reedita Războiul de o sută de ani

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
comentariu publicat in 01.04.2014 la 2:35
Alex a scris:

[ATENTIONARE: editat din cauza limbajului!] . Şi dacă a adevărat, nu se zice aşa ceva, oricât l-ai detesta pe gunoiul Ponta.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
comentariu publicat in 01.04.2014 la 3:42
Partizanul a scris:

Bai ce tot va mirati atita. A-ti ramas repetenti la ISTORIE iar acum va spala pe creier BAITII DESTEPTI. Pai in ’40 noi am tras vre-un foc de arma cind am cedat BASARABIA sau acum cind se cedeaza CRIMEIA? “MASONERIA” CONDUCE DETASAT IMPOTRIVA SCLAVILOR.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
comentariu publicat in 01.04.2014 la 9:33
Cretu Doris a scris:

Norica, ai auzit de “Pe aici nu se trece?”
PS Inainte sa dai “lectii” la istorie, Partizanule, invata gramatica limbii romanesti :) Si apoi si istoria!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 10.04.2014 la 11:43
 

Comentati