Mii de oameni au protestat la Barlad impotriva exploatarii gazelor de sist

autor: FrontPress 28.02.2013

protestCirca 7.000 de persoane au protestat miercuri, în Bârlad, faţă de intenţia Chevron de a începe forarea unui puț de explorare la perimetrul de gaze de șist de la Bârlad. Forarea este planificată pentru a doua jumătate a acestui an.

Anunțul începerii explorării gazelor de șist i-a mobilizat pe opozanții acestui proces. La manifestare au participat cetățeni din mai multe județe, precum Galați, Timișoara sau Buzău, dar și din Capitală. Protestul de miercuri a fost organizat de un grup de inițiativă format din mai mulți avocați, preoți sau geologi care susțin că au studiat problema și au constatat că riscurile acestei afaceri sunt mult mai mari decât beneficiile. Demonstran’ii s-au declarat împotriva exploatării gazelor de șist din județul Vaslui și zona Dobrogei. Aceștia îi susțin pe localnici, ingrijorați fiind că apa potabila din zona va fi contaminată.

‘Jos Chevron’, ‘Nu ne distrugeţi viitorul’, ‘Chevron este cel mai urat vis american. Cetăţeni, treziţi-vă!’, ‘Chevron, go home!’ sau ‘Bârlădeni salvaţi viitorul copiilor voştri!’ sunt doar câteva dintre mesajele afişate de manifestanţii care au mărşăluit pe străzi în acordurile Imnului Naţional, ‘Deşteaptă-te, române!’.

Potrivit ziare.com, manifestația de miercuri este cea de a patra acțiune de protest organizată în județul Vaslui. Manifestanții sunt hotărăți să continue protestele până când Guvernul Ponta va respecta promisiunile de a nu explora și exploata gazele de șist.

protest barlad 2-51920Chevron intenţionează să înceapă în a doua jumătate a acestui an forarea unui puţ de explorare la perimetrul de gaze de şist de la Bârlad şi va iniţia studii seismice pentru cele trei perimetre din judeţul Constanţa.

“Forarea unui puţ de explorare este planificată pentru a doua jumătate a lui 2013″, se arată într-un raport publicat recent de grupul american şi citat de Ziarul Financiar.

Chevron deţine în România un perimetru de explorare/exploatare a gazelor la Bârlad şi trei perimetre în judeţul Constanţa, respectiv Vama Veche, Adamclisi şi Costineşti. Acordurile pentru cele trei perimetre de la malul Mării Negre vizează explorarea, dezvoltarea şi exploatarea perimetrelor. Sursa: FrontPress.ro

Citeste si IADUL la Buzias. Vezi cine DISTRUGE statiunea si cine aduce tehnologia care otraveste apele si provoaca CUTREMURE!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

« | Home | »

18 comentarii pentru “Mii de oameni au protestat la Barlad impotriva exploatarii gazelor de sist”

kkk a scris:

Bravo ! Cand vrem, putem.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 9:43
Bogdan a scris:

DACA VOM CEDA,VIATA NE-O VOR LUA! Frumos,oare cati romani gandesc asa? Cati romani stiu ca trebuie sa se trezeasca? Liberalizarea preturilor impuse de UE,FMI scumpeste curentul si gazele cu 70 la suta http://youtu.be/DfQm4ePv90o Facturile la gaze si curent vor creste ametitor, incepand cu acest an. Cel putin asta rezulta din calendarul de liberalizare care va conduce la o scumpire de peste 70 la suta pentru urmatorii 5 ani.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 10:22
Nicador Talpes a scris:

ce frumoase sunt moldovencele.Si alea si fac 3,4 copii fara sa comenteze,nu ca si curvele unguroaice,ardelence ori oltence,ori alte specimene.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 10:57
Leo a scris:

nalpes [editat] de rusofil imputit.
de pe unde esti tu de sti atat de multe despre toata lumea?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 12:46
unu a scris:

@Nicador Talpes
Nu incerca sa bagi raca intre romani ! Nu fi mai prost decat pari ! Mai bine nu ai mai comenta pe site-ul asta ca nu e dedicat diversionistilor ! Traiasca Legiunea si Capitanul !

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 3:33
marios a scris:

DOAMNE AJUTA!!!!SE POATE!! ROMANI INCA EXISTA!! IMI PIERDUSEM ORICE SPERANTA!!!MA GANDEAM CA NIMENI NU POATE SA NE MAI TREZEASCA!! FF BUCUROS CA SA IMPLICAT SI BISERICA!! RESPECT SI SANATATE TUTUROR PARTICIPANTILOR!! HAI ROMANIA!!!!!!!!!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 3:55
marios a scris:

@@ toti patrioti…si toti romani sunt frumosi…oltence….moldovence…..munteni….ardeleni..banateni…dobrogeni…toti imi sunt dragi….

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 3:58
IO... a scris:

Fratilor nu mai blamati pe nimeni,pe oltence,pe ardelence…pe nimeni.Acest act este un act de manipulare perversa,ascunsa,voi nu faceti altceva decat sa actiounati impotriva propriului vostru popor.Olenii,ardelenii,moldovenii,fac parte din poporul roman.Sau acest Nicador Talpes o face in mod intentionat?Atunci e grav.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 4:28
Florin Radu a scris:

Nu va grabiti ca au fost si multi stangisti pe acolo… Se vede vreun portret de-al lui Codreanu, ceva? In unele tari popii si stangistii deja demonstreaza cot la cot, nu va grabiti sa va imaginati ca ati fost “dor voi”

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 4:30
Mircea a scris:

Bravo lor!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 5:43
Catalin a scris:

Guvernantii ar trebui aruncati la inchisoare pentru toate aberatiile ce le-au spus, ca nu vor permite chevron sa inceapa exploatarile. Insa, in Romania…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 6:22
d"aici... a scris:

Nicador talpes alias Ion Vintu Antonescu

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 6:47
Taz a scris:

iar fr…IGNORE…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 6:48
de pe aici... a scris:

Nicador talpes alias Ion Vintu Antonescu…?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 6:49
Taz a scris:

asta sa fie unul din biletele lui ponta pt a fi unde este…?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 9:03
Bacchus a scris:

Toate romancele-s frumoase.Toate femeile albe-s frumoase.Suntem un popor frumos.Deci avem datoria sa-i asiguram continuitatea.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 28.02.2013 la 9:12
marios a scris:

stangisti,maoisti,nationalisti nu mai conteaza!!! bine ca au iestit in strada pt.un interes comun!!asta nu inteleg cretini!!cu timpul ii vom face nationalisti si pe ei si pe copiii lor!! de inceput e bine ca au simtit ceva!! nu sunt cadavre de asta imi era mie teama!!multi chiar nu fac diferente de doctrine politice!!!pt ca habar nu au!! trebuie sa fim uniti nu dezbinati !!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 01.03.2013 la 3:20
Max a scris:

URGENT: Apa fracturata – de 10 ori mai sarata decat apa marii.
Peste 10 ani ne vom omori pentru apa?
    
       Aceasta este o atentionare foarte urgenta!
       Apa fracturata e de 10 ori mai sarata decat apa marii! NU SE POATE BEA!
        Repet: Apa fracturata eDE 10 ORI MAI SARATA DECAT APA MARII! Nu se poate bea!
        Repet: Apa fracturata e de 10 ori mai sarata decat apa marii! NU SE POATE BEA!
       Cine va aduce apa de baut taranilor de pe 70% din suprafata Romaniei si de unde?
       Cu ce costuri de transport si la ce pret?
       Ce vor bea animalele?
       Recoltele cresc udate cu apa sau cu saramura de acizi?
       Sunteti mai destepti decat mine! Interesati-va si voi!
       Haideti sa oprim nebunia asta!
                                           
                                                    VA IUBESC PE TOTI!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
comentariu publicat in 14.12.2013 la 10:53
 

Comentati